Dualar Nasıl Kabul Olur?

0x0-4

Dindar olsun yada olmasın çoğu kişinin düştüğü bir yanılgıda ”Dualarım kabul olmuyor” düşüncesidir. Anlık hatalarımız olabilir ama bu düşüncenin genel bir kanaat haline getirilmesi çok sakıncalıdır:

Yusuf 87: ”…….Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü kâfirler topluluğundan başkası Allah’ın rahmetinden ümidini kesmez.”

Bu yanlış düşünce yüzünden başka yollar arayarak, büyük günahlara giren çok sayıda insan vardır. Muska-büyü yapmak, tılsımlı olduğu söylenen nesneler taşımak, araya birilerini sokarak aracı kılmak, sürekli tekrarlanan garip sözler ve ritüeller yapmak vs. gibi aslında tamamen hurafe ve şirk olan uygulamalarla dualarının kabul olacağını uman kişiler tam tersine kendilerini çok daha sıkıntılı durumlara sokmaktadır.

Dualarım kabul olmuyor düşüncesinin altında yatan gerçek neden cehalet ve kolaycı din anlayışıdır. Hayatın standart bir işleyişi var. İnananda inanmayanda aynı beşeri kanunlara tabidir. Ama Müslümanların avantajlı olduğu durumlar vardır. Örneğin savaş esnasında:

Nisa 104: ”Düşman topluluğunu izlemekte gevşeklik göstermeyin. Eğer siz acı duyuyorsanız, kuşkusuz onlar da sizin acı duyduğunuz gibi acı duyuyorlar. Üstelik siz Allah’tan onların ümit edemeyecekleri şeyleri umuyorsunuz. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.”

Duaların kabul olması için belli şartlar vardır.

Başta dua kesinlikle aracısız olmalı. şunun hürmetine, bunun şefaatine gibi hazret, şeyh, evliya kartviziti ile torpil yaptırmak isteyenler tam tersine hüsrana uğrarlar. Araya birilerini sokarak dua etmek herşeyi bilen Allah’a eksiklik yakıştırmak veya ”kulları arasında sadece belli kişileri adam yerine koyuyor, beni takmıyor” gibi Allah’a zalimlik iftirası atmaktır. Siz istediğiniz kadar ”ben böyle bir şey demedim” deyin, araya birilerini vesile etmenin mantığı budur.

İkinci önemli faktör ise samimiyettir.

Çoğu kişinin duanın işe yaramadığını zannetmesinin sebebi hayatın işleyişini yanlış yorumlamalarıdır.

Başınıza sizin hiç bir etkiniz veya hatanızın olmadığı bir musibet gelir yada Allah yolunda, adalet peşinde kendinizin yada başkalarının hakkını aradığınız için sıkıntıya uğradığınız durumlar olabilir. Elbette böyle durumlar için Allah’a dua edip yardım isteyebiliriz. Nitekim bunu Peygamberler bile yapmıştır. Fakat kasıtlı hatalar yapıp, bile bile günah işleyip sonrada olumlu bir sonuç için dua edilmez Yüksek hızla araç kullanıp, trafik kurallarını ihlal edip ”Allah’ım beni gideceğim yere sağsalim ulaştır” demek, ders çalışmayıp, eğlence peşinde koşup ”ne olur Allah’ım sınıfta kalmayayım” diye dua etmek, Piyasa kurallarına aykırı bir yatırım yapıp sonrada ”Allah’ım bana bol kazanç nasip et” demek samimiyetsizlikten başka bir şey değildir. Çoğu kişinin kabul olmayan dualarıda bunlara benzer içeriktedir.

Dua yeterli gayret gösterilen, emek verilen işlerin olumlu sonuçlarının daha da arttırılması veya hak yolunda gösterilen mücadelenin kazanılması, engellerin, sıkıntıların kaldırılması için yapılır.

Başınıza gelen sıkıntılardan kurtulmak için dua ediyorsanız önce yaşamınızı sorgulayın. Yalan söylüyor musunuz? Faizli işler yapıyor musunuz? Gıybet, dedikodu merakınız var mı? İbadetlerinizi yerine getiriyor musunuz? Oy verdiğiniz, desteklediğiniz kişiler Allah yolunda çalışıyor mu? vs. Her gün çeşitli günahlar işliyorsanız hatta bunları yaşam tarzı haline getirmişseniz, dualarınızın kabul olmasını beklemenizde hiç mantıklı olmaz.

Yaşam tarzınızı sorgulamıyorsanız, Allah’ı sadece başınız sıkıştığında hatırlıyorsanız ”dular işe yaramıyor” demenizde samimiyetsizlik ve iftiradan başka bir şey değildir.

Duların kabul olduğu özel gün ve mekanlar var mıdır?

Toplumumuzda duaların kabul olduğuna inanılan çok sayıda gün ve mekan inanışı vardır. Kandil, cuma, kadir gecesi, üç aylar, ramazan vs, günleri, Mekke, Medine, Kabe, Arafat, Mescid-i Aksa vs. bunların başlıcalarıdır.

Bunlar hiç bir Kurani temeli olmayan uydurma inanışlardır. Dua için hiç bir özel gün ve mekan yoktur. Örneğin kadir gecesi için Kuran’da bin geceden daha hayırlıdır der ama bu gecenin tarihi verilmez ve bu gecede edilen dular kabul olacak gibi bir şey Kuran’da geçmez. Sadece bu gecede işlerin taksim edildiği ve sabaha kadar esenlik olduğu vurgulanır.

En fazla ”dualar kabul olur” inanışı olan mekanların başında Hac sırasında ziyaret edilen yerler gelir. Hac namaz, oruç, zekat gibi belli kuralları olan ibadetlerden biridir. Bazılarının iddia ettiği gibi hac yaparak ne ”günahlar sıfırlanır” nede edilen dular kabul olur gibi bir şey yoktur. Eğer öyle olsaydı evi Mekke’de olan kişiler hem her gün günahlarını sıfırlayıp cenneti garantiler hemde ettikleri bütün dualar kabul olurdu. Böyle bir şey olsa bu Mekke’den uzakta yaşayan Müslümanlara haksızlık olmaz mıydı?

Dualarımızın kabul olması için en başta kendimizi sorgulamalıyız. Samimi olalım. Hurafelerden, batıl inançlardan, şekilcilikten uzak duralım. Belli gün ve mekanlarda değil her gün Müslüman olduğumuzu hatırlayalım. Allah kullarına karşı merhametli ve şefkatlidir. Hiç bir bir zaman Allah’ın rahmetinden umudumuzu kesmeyelim.

Zümer 53: ”De ki: “Ey nefisleri üzerine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”

Hayırlı tefekkürler dilerim…

Yorumlarınızı bizimle paylaşın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s