Cehennem’den Çıkış Var Mı?

nar33-636x330

Geleneksel anlayışta şirk günahıyla ölenler haricinde içinde azda olsa iman bulunan her Müslümanın Cehennem’de belli bir süre kaldıktan sonra Cennet’e gideceği iddia edilir. Yani aslında bu kişi Müslümanmış ama günahı sevabından biraz fazlaymış.

Burada ilk düşünülmesi gereken günahı sevabından fazla Müslüman olabilir mi?

Büyük günahlardan uzak durursak alışkanlık haline getirmediğimiz küçük günahlarımızın örtüleceği Kuran’da anlatılmaktadır. (Çoğu mealde bu ayet ”bağışlanma” şeklinde verilmektedir, gerçekte kullanılan kelime yukeffir yani örtmektir)

Nisa 31:”Eğer size yasaklanan (günah)ların büyüklerinden kaçınırsanız, sizin kusurlarınızı örteriz ve sizi güzel bir yere koyarız.”

İnsan sapmaya, günaha meyillidir Müslümanda olsa büyük günahlardan bazılarına hayatının bir döneminde meyletmiş olabilir ama bu hiç bir zaman yaşam tarzı haline gelemez. Büyük günahlar gerçek bir Müslüman için öyle kolay düşülen, sıklıkla yapılabilecek şeyler değil.

Hangi Müslüman Zina, Faiz, Gıybet, İçki, Kumar, Zulüm, İsraf, Cinayet vs. gibi büyük günahları yaşam tarzı haline getirebilir? Böylesine Müslüman denebilir mi?

Bu tabloya baktığımızda geleneksel anlayıştaki gibi günahı sevabından fazla Müslüman olması mümkün değil. Büyüklerinden uzak durunca alışkanlık haline getirmediğimiz küçük günahlarımızın örtüleceği zaten vaad ediliyor. Büyük günahlara bir Müslüman ancak çok istisnai durumlarda, çok nadir düşebilir ve zaten hatasını anladığı anda bunun tevbesini yapar kendini düzeltir.

Nisa 17: ”Allah’ın (kabulünü) üzerine aldığı tevbe, ancak cehalet nedeniyle kötülük yapanların, sonra hemen tevbe edenlerinkidir. İşte Allah, böylelerinin tevbelerini kabul eder. Allah, Alîm’dir, Hakîm’dir.”

Cehennemin geçici olduğunu daha önceleride iddia edenler olmuş. Bu Kuran’da sert bir dille eleştirilmektedir:

Bakara 80: “Bize ateş, sayılı birkaç günden başka asla dokunmayacaktır.”dediler. Onlara de ki: “Siz bunun için Allah’tan söz mü aldınız? -Eğer böyle ise, Allah verdiği sözden dönmez-. Yoksa siz Allah’a karşı bilmediğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?”

Bu ayetin devamında günahları yaşam tarzı ve alışkanlık haline getirenlerin cehennemlik olduğu anlatılmaktadır:

Bakara 81: ”Hayır; kim kötülük işler de hataları kendisini kuşatırsa, onlar, ateşin halkıdırlar, orada devamlı kalacaklardır.”

Küçük günahların bile alışkanlık haline getirilmesi yasak iken bir Müslüman ömrü sonuna kadar nasıl büyük günahlar ile yaşayabilir? Böyle bir durumda sahih bir imandan bahsetmek mümkün değildir. Sadece Allah’ın varlığına iman etmek ile cennete gidilse bütün müşrikler cennete giderdi. Allah’a iman etmeden nasıl ortak koşacaksınız?
Allah var dedik, bu bir iman ama onun emir ve yasakları hayatımızda yer almıyorsa bu imanın ne faydası var? Bu yüzden Kuran’da geçen neredeyse bütün iman kelimelerinin ardından salih amelde zikredilir.

Günahı sevabından fazla bir Müslüman modeli olamaz. Bu kesinlikle Kuran’a ve mantığa aykırıdır. Geleneksel anlayış çoğu konuda olduğu gibi insanları saptırmakta, gevşek ve batıl bir din anlayışına yönlendirmektedir.

Kuran’da cehennemden çıkış olduğunu iddia eden tek bir ayet bulunmaz iken cehennemin ebedi olduğunu belirten yüzlerce ayet bulunmaktadır. Bir kaç örnek:

Muminun 103: ”Kimin tartısı hafif gelirse, işte onlar da nefislerini hüsrana uğratanlardır, onlar cehennemde ebedi olarak kalacaklardır.”

Araf 36: ”Kim de âyetlerimizi yalanlar ve onlara karşı büyüklük taslarsa, işte onlar cehennemliktirler ve orada ebedî olarak kalacaklardır.”

Beyyine 6: ”Şüphesiz, kitap ehlinden ve müşriklerden inkâr edenler, içinde devamlı kalacakları cehennem ateşindedirler. Onlar, yaratılmışların en kötüleridir.”

Bu kadar açık ayetlere rağmen özellikle Tarikat ve Cemaatlerin ısrarla cehennemden çıkış olduğunu iddia etmelerinin, insanlara türlü şefaat masalları anlatmalarının, cehennemi sanki biraz bronzlaşıp çıkacakları bir tatil köyü gibi tanıtmalarının altında yatan neden çok farklıdır.

Tarikat ve cemaatler Kuran’a uygun olarak cehennem ebedi derler, doğruyu söylerlerse en büyük silahları olan ”Bize tabi olun ahirette kurtulun, şeyhimiz size şefaat edecek ateşten kurtaracak” vs. gibi masallarla insanları etraflarına toplayıp sömüremezler. Bütün dertleri bu. Kuran inkar edilmiş, Allah’a ve peygambere iftira edilmiş onlar için sıkıntı değil yeterki rahatları bozulmasın.

Ahzap 2: ”Rabbinden sana vahyedilene uy. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan haberdârdır.”

Hayırlı tefekkürler dilerim…

Yorumlarınızı bizimle paylaşın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s