Kuran’da Tecavüzün ve Eşcinsellik Suçlarının Cezası Nedir?

 hqdefault

        Kuran’da tecavüz suçunun cezasının ne olduğu sıklıkla sorulan bir sorudur. Yaşanan örneklerdende bileceğiniz gibi tecavüz olayları toplumda büyük infial uyandırmakta ve ağır travmalara yol açmaktadır. Toplumun genelini etkileyen bu tarz vakalar Kuran’da ”fesat çıkarma, bozgunculuk” olarak değerlendirilmektedir. Bu durumda tecavüz suçunun cezası Maide 33. ayet kapsamına girmektedir:

Maide 33: ”Allah’a ve Resûlüne savaş açanların ve yeryüzünde fesat çıkarmaya çalışanların cezası; ancak öldürülmeleri, yahut asılmaları veya ellerinin ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut o yerden sürülmeleridir. Bu cezalar onlar için dünyadaki bir rezilliktir. Ahirette de onlara büyük bir azap vardır.”

Ayette 4 ceza şekli zikredilmektedir:

1- İdam
2-Teşhir için asılmak
3- El ve ayakların çapraz kesilmesi
4- Sürgün

Tecavüz suçunun cezalandırılmasında durumun vehametine ve şartlara göre bu cezalardan birinin seçilmesi emredilmektedir.

Eşcinsel ilişkinin cezası nedir?

Kadınlar arasındaki eşcinsel ilişki fiziki farklılıklar sebebiyle daha hafif olarak nitelendirilebilirken erkekler arasındaki çok daha ağır bir suçtur. Sokakta iki erkeğin sarmaş dolaş olması veya öpüşmesi gibi hareketler batı toplumlarında bile tepkiyle karşılanmaktadır. Bu tarz ilişkilerde tıpkı tecavüz gibi toplumda ağır tahribat ve travmalara yol açmaktadır. Bu sebeple eşcinsellikde Maide 33 kapsamına girmektedir:

Maide 33: ”Allah’a ve Resûlüne savaş açanların ve yeryüzünde fesat çıkarmaya çalışanların cezası; ancak öldürülmeleri, yahut asılmaları veya ellerinin ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut o yerden sürülmeleridir. Bu cezalar onlar için dünyadaki bir rezilliktir. Ahirette de onlara büyük bir azap vardır.”

Tabi çoğu suçta olduğu gibi faillerin tevbe etme hakları gözönünde bulunduralarak bireylerin samimiyetine ve durumuna göre ceza değil tedavi seçeneği her zaman bulunmaktadır. Lut kavminin hemen helak edilmeyip Peygamber aracılığıyla uyarılmasından anlaşılacağı gibi bu fiili yapanların sorgusuz sualsiz cezalandırılması gibi bir durum kesinlikle yok. Bahsedilen ceza ancak uyarılara aldırmayarak bu iğrenç fiili yaşam biçimi haline getiren, durumunu toplumda teşhir eden ve yaymaya çalışan şahıslar için geçerlidir.

Bu sapkınlığın toplumda nasıl bir tahribat yarattığına günümüzde sıklıkla şahit oluyoruz. Aids gibi korkunç bir hastalıkdan psikolojik travmalara kadar pek çok sıkıntıya sebep olmaktadır. Kimilerince ”tercih” olarak adlandırılan eşcinsellik ağır psikolojik tahribat yanında toplum sağlığına yönelik büyük bir tehdittir.

Çoğu ülkede olduğu gibi bizim toplumumuzda da eşcinsellik konusunda büyük bir ikiyüzlülük bulunmaktadır. Modern dünya masalları ile zihni bulanmış olan insanlara eşcinsellik konusu sorulduğunda çoğunluğunun ‘tercih, istedikleri yapsınlar, özgür irade’ gibi klasik kopya laflarla cevap verdiğini görüyoruz. Ama kendileriyle alakalı olmayan bir durumda çok modern! olan bu insanlara çocuğunuz, kardeşiniz, anne-babanız eşcinsel olsun ister misiniz, bu sizi rahatsız eder mi, çocuklarınızı bu tarz ilişkilerin serbest olduğu bir okula gönderir misiniz diye sorduğunuzda neredeyse tamamının böyle bir durumu istemediğini görüyoruz. İşte dini ve ahlaki konularda toplumun her alanında görülen samimiyetsizliğe acı bir örnek. Başkalarından bahsettiğinizde çok rahat olan kişiler söz konusu kendileri ve yakınları olduğunda şiddetle karşı çıkıyorlar.

Bu çirkin iş Kuran’da boşuna yasaklanmıyor veya bu konularla ilgili yaşanmış olaylar bize hoş zaman geçirtmek için anlatılmıyor. Bunlar öğüt almamız, temiz yaşamamız yani bizim iyiliğimiz için.

Hayırlı tefekkürler dilerim…

Kuran’da Tecavüzün ve Eşcinsellik Suçlarının Cezası Nedir?” üzerine 2 yorum

 1. Merhabalar

  Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Kuran-ı Kerim hakkında derinlemesine bilgi sahibi değilim. Kuranla çelişebilen, yanlış veya kesinlik içermeyen bilgi/düşünce barındıran ifadelerimi saptarsanız beni uyarmanızı rica edeceğim. Kısıtlı bilgimle düşündüklerime değinecek olursam;

  Okuduklarıma göre eşcinselliğin bir tercih meselesi değil, doğuştan gelen bir yönelim olduğunu biliyorum. Ben bir erkek olarak nasıl kadınlara cinsel açıdan ilgi duyuyorsam eşcinseller de kendi cinsiyetinden olan insanlara ilgi duyuyor. Ancak olay bu kadar basit değil. Binbir çeşit cinsel yönelim var ancak konudan o kadar uzaklaşmak istemiyorum. Eşcinselliğin sebebini büyük oranda anne karnında gelişim bozukluklarından kaynaklandığını biliyorum. Buna istinaden eşcinselliğin bireyin tercihi dahilinde değil, yaradılışı dahilinde meydana gelen bir yönelim olduğu yorumu yapılabiliyor. Her nasıl çeşitli engellerle doğan insanlar oluyorsa aynı şekilde eşcinsel doğan insanlar da oluyor. -Eşcinseller bunun bir hastalık olarak anılmasından rahatsız oluyorlar-

  Allah’ın kulunu kulunun elinde olmayan bir şey için yargılayacağını düşünmüyorum. Zaten bildiğim kadarıyla da Kuranda eşcinsel olmaktan değil eşcinsel ilişkiye girmenin yanlışlığından bahsediliyor. Yanlışım varsa lütfen düzeltin. Buradan eşcinsel ilişkiye girilmese bile eşcinsel ilişki haklarını savunmanın da yanlış bir davranış olduğunu çıkarabiliriz. LGBTI gibi örgütler bas bas bağırarak eşcinsel ilişkilerin normnalleşmesi gerektiği propagandasını yapıyorlar ve eşcinsel olmayan çok sayıda destekçileri de var.

  Bunun gibi örgütler yüzünden eşcinsel bir müslüman olup sınavının farkında olan ve bu tarz ilişkilerin karşısında olan insanlardın da mağdur edilebileceğini düşünüyorum. Biz nasıl zina etmemek için evlenene kadar cinsel ilişkiye girmemenin sınavı içerisindeysek onların da bu sınavının ömür boyu olduğunu düşünüyorum. Yani sorular farklı ama sınav aynı. Allah sabredenlerin mükafatını versin.

  Ceza meselesine gelecek olursak neden normal zina suçuyla aynı açıdan değerlendirmediğinizi merak etmekteyim. Acaba Kuran’ın diline göre bir ayrım mı var? Maalesef bu konuda pek bilgi sahibi değilim. Eşcinsel ilişkilerden meallerde iğrenç olarak bahsediliyor. Normal zina neden bundan farklı? Birinin cezası (aleni bir şekilde olması ve çokça şahit gerektirmesi dahilinde) belli bir miktar sopa iken diğerinin cezası neden çarpraz kol bacak kesmelere, idamlara kadar gidiyor? bunun hakkında ne düşünüyorsunuz? Böyle yazınca eşcinselliği savunmuş gibi görünmek istemiyorum lütfen yanlış anlamayın, sadece bilgi sahibi olmak istiyorum.

  Teşekkür ederim, hayırlı bloglar.

  Beğen

  • İlginiz için teşekkürler;
   Önceliklle eşcinselliğin genetik yani doğuştan olduğuyla ilgili iddiaları tekrar incelemenizi tavsiye ederim. Bunu iddia edenler olduğu gibi bunu yalanlayan çok sayıda çalışmada var. Örneğin küçük yaşta cinsel tacize uğramış bireylerde eşcinsel yönelimlerin çok yüksek bir oranda olduğuyla veya sadece kadın bireyler tarafından büyütülen erkek çocuklarının böyle yönelimleri olabileceği ile ilgili çalışmalar mevcut. Eşcinseller yıllarca ”tercih” tezini kullandı hatta bizim aklımızda bile hep böyle yer aldı. Doğuştan meselesi ise son zamanlarda popüler olmaya başladı adeta yeni bir sürüme geçildi. Bize ”bilimsel” kılıfıyla sunulan şeylerede şüpheyle yaklaşmamız gerektiğini defalarca tecrübe ettik. Örneğin yıllarca tereyağı bilimsel çevrelerce kötülendi bitkisel yağlar teşvik edildi şimdi ise aynı bilimsel çevrelerce tam tersi söyleniyor. Margarin tereyağından daha zararlı. Ülkemizde bile yıllarca içki ve sigara sağlığa yararlı diye reklamlar yapıldı, doktor, bilimadamı görüşleri sunuldu. İşte bir örnek: http://www.gecmisgazete.com/haber/sadik-emmi-ineginden-her-gun-10-litre-bira-sagiyor Bir litre bira bir litre süte eşitmiş, evimizi birasız bırakmamalıymışız.
   Bu basit örnekler bile bilimsel kılıfı adı altında ne büyük yalanlar söylenebildiğini gösteriyor. Eşcinselliğin doğuştan geldiği tezi genelde hep aynı kaynaklardan sürekli olarak medyaya pompalanmakta. Maksat bunu tartışılmaz bir hale getirmek doğuştan denilerek 3. bir cins oluşturulmaya çalışılıyor.
   Eşcinselliğin doğuştan olması ne evrimci ne dindar çevreler için mantıklı değil. Evrimci gözüyle bakarsak bu durum üreme ve bireylerin sağlığı ile tamamen zıt bir durum olduğu için sürdürülebilir değil. Bu tarz bireyler neslini devam ettiremeyeceği için yok olur gider ve doğada böyle bir olgu olsa bile kısa zamanda kaybolmaya mahkumdur.
   İslami açıdan baktığımızda eşcinselliğin doğuştan olduğunu iddia etmek Allah’a iftiradır. Bu davranış hem Kuran’da iğrenç ve sapkınlık olarak nitelenecek hemde Allah böyle bireyler yaratacak öyle mi? Bu durumda Allah kullarına zulmediyor olmaz mı? Lut kavmi bu suç yüzünden helak edildi. Bunlar şehirlerine gelen yabancılara bile saldıracak seviyede bu işi ilerletmişlerdi. Koca bir kavim genetik olarak eşcinsel miydi?
   Eşcinsellik sapkın bir tercihden başka bir şey değil. Eşcinsellerin bunun bir hastalık olarak anılmasından rahatsız olmaları da büyük bir çelişki. Eşcinselliğin doğaya ters, üremeye ve sağılığa zararlı bir anomali olduğu ortada, bunu eşcinseller bile inkar edemez. Bu durumda hastalık değilde nedir?

   Kuran’da eşcinsellik normal zinadan daha ağır bir dille eleştirilmektedir. Meallerde arapça habis yani”iğrenç, pis, çirkin” ifadesi kullanılıyor ama normal zina için bu ifade kullanılmaz çünkü fiziksel olarak kadın-erkek ilişkisi iğrenç değil. Zinanın tahribatı daha ziyade psikolojik travma, aile hayatının zarar görmesi gibi konulardır. Eşcinsellik ise fiziksel olarakda gerçekten iğrenç bir iştir. Yukarda yazımda da belirttim eşcinsellik batı toplumlarında bile gündelik hayatta çok normal karşılanan bir şey değil. Lafa gelince en medeni geçinen insanlar bile oğullarını böyle ilişkiler içinde olmasını tercih etmiyorlar. Kimse oğlunun, kardeşinin yada babasının kadın kılığında sokaklarda gezmesini alkışlamıyor. En fazla yaptıkları başka çare yok bari kabullenelim düşüncesidir. İşte bu sebeplerle eşcinsellik maide 33 kapsamına girer. Yaptığı etki büyük bir toplumsal tahribat. Ama yazımda da belirttiğim gibi herkesin tevbe hakkı vardır.

   Selametle…

   Beğen

Yorumlarınızı bizimle paylaşın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s