Buzul Çağı, Nuh Tufanı, Yüzde Otuz Küçülme

mastodonte

         Yeryüzündeki toprakların %30’undan fazlasının buzlarla kaplandığı bir dönem olan son buzul çağı günümüzden yaklaşık 14.000 ila 10.000 yıl önce sona erdi. Günümüzde yaşayan hayvanların tamamı o zamanlarda mevcut olduğu gibi o devre has çok ilginç canlı türleride bulunmaktaydı. Bunları en bilinenleri şunlardı:

1- Kılıç Dişli Kaplan: Yaklaşık 20 cm. boyunda dişlere sahip kedigiller sınıfından yırtıcı bir hayvan. Tahminen 12.000 yıl önce nesli tükendi. Günümüz kaplanlarından yaklaşık %30 daha büyüktü.

2- Korkunç Kurt: Yaklaşık 12.000 yıl önce nesli tükenen, günümüz kurtlarından yaklaşık %30 daha büyük bir kurt türüydü.

3- Mağara Aslanı: Amerika ve ve Avrasya olarak iki bilinen türü vardı. Günümüz aslanlarından %30 daha büyüklerdi.

4- Mamut: Günümüz fillerinin yakın akrabası. Görünüş olarak onlara çok benzer. Önemli farkları uzun kıllara sahip olması ve daha büyük dişleri. Genel olarak günümüz fillerinden %30 civarı büyüktüler.

5- Neandertal İnsanı: Günümüz insanın yakın bir akrabası, eski insan türleri arasında hakkında en fazla kalıntı bulunan ve bilgi sahibi olunanıdır. Modern insandan daha büyük bir beyne ve yakın boylarda olmasına rağmen yaklaşık %30 daha fazla kas kütlesine sahipti. Bize göre çok daha güçlü ve soğuya dayanıklıydı. Bu avantajlarına rağmen neden aniden neslinin tükendiği bilinmiyor. Birde ilginç bir husus daha var bu Neandertal İnsan’ıda dahil bu canlıların hiç biri Afrika kıtasında yaşamıyordu. Özellikle Afrika’daki canlı türleri günümüzdekilerle ile aynıydı. Modern insan türüde Afrika kıtasından Dünya’ya yayılmıştır. Neandertal İnsanın neslinin neden tükendiği yukarıda bahsettiğimiz canlı türleri gibi gizemini korumaktadır. Kimileri Afrika’dan yayılan modern insan Homo Sapiens tarafından yok edildiklerini ileri sürüyor. Halbuki Neandertal insanın güçlü yapısı ve beyin kapasitesi düşünüldüğünde bunun tam tersinin olması gerekirdi. Kaldı ki o devirde teknolojik olarak yani kullanılan alet ve silah olarakda farklı değillerdi. Ayrıca hayvan türleri ile ilgili ortaya atılan iklim değişikliği tezide Neandertal’lerde tamamen geçersiz olmaktadır.

Bunlarla birlikte kısa burunlu ayı, dev tembel hayvan, amerikan atı, amerikan devesi, amerikan çitası, korkunç domuz, ayı köpek, hyaenodon gibi canlılarda buz devrinde yaşamıştı. Nice buz devirleri ve iklim değişimlerini atlatan bu hayvanlar bilinmeyen bir sebeple son buzul çağının bitiminde aniden ortadan kayboldu.

Bu canlılarla ilgili en fazla merak edilen konu binlerce hatta milyonlarca yıl yaşayan, pek çok buz çağları ve iklim değişiklikleri atlatmalarına rağmen neden hepsinin son buzul çağının bitiminde aniden yok olduğudur.

Bununla ilgili farklı tezler ileri sürülmektedir:

1- İklim değişikliği: Değişen koşullar sebebiyle besin kaynaklarının azaldığı ve böylece bu canlıların neslinin tükendiğini ileri sürenler vardır. Başta buzul çağının bitimi sebebiyle bu tez akla yatkın gibi gelsede bazı konular düşünüldüğünde geçersiz olmaktadır. Örneğin buz devri bitiminde Amerika kıtasında nesli tükenen canlılarla birlikte günümüzdeki kurt, ayı, bizon, geyik gibi hayvanlarda yaşıyordu onlara bir şey olmazken diğerlerinin nesli tükendi. Neredeyse bir tonluk bizonlar yiyecek bulurken, geyik sürüleri yaşarken at ve deve Amerika Kıtasında neden tükensin? Özellikle deve en zor şartlara dayanıklı bir hayvan. Eğer açlık sebebiyle nesli tükenmiş olsaydı günümüzde çöllerde en zor şartlarda yaşayan deveden önce bizon ve geyiklerin neslinin tükenmesi gerekirdi. Ayrıca halen Bizon ve geyik türleri hayatta iken etçil türlerin soyunun tükenmesi de mantıklı değil, azalmaları beklenebilirdi ama neandertal insanı gibi benzerlerinden daha üstün yeteneklere sahip bu hayvanların neslinin tükenmesi bununla da açıklanamaz.

2- İnsan etkisi: Neandartel insanı da dahil bu canlıların neslini günümüz insanın tükettiğini ileri süren görüşlerde bulunmaktadır. Bu tezin çok sayıda açığı vardır. Öncelikle o devirde yeryüzündeki insan sayısı çok azdı. Afrika’da günümüzde bile fil, aslan, gergedan, su aygırı, sırtlan vs. gibi çok sayıda hayvanla insanlar yanyana yaşamaktadır. Son yüzyıldaki modern silah kullanımına kadar bu hayvanların sayılarında önemli bir insan etkisi olmamıştır. Günümüzde bile durum böyleyken çok daha az insanın ve bugünkünden çok daha fazla çeşit ve boyutta korkunç yırtıcıların olduğu bir devirde insanın bu canlıları yok etmesi mümkün değildir. Ayrıca İnsan Amerika kıtasında at ve deve gibi hayvanları tüketip neden bizon ve geyik gibi hayvanları bıraksın? Eğer insan etkisi olsa bunun tam tersi olması gerekir.  Orada tüketmiş ise peki bunu neden Asya veya Afrika’da yapmadı?
Nesli tükenen bu hayvanlar döneminde günümüzde yaşayan kurt, ayı, bizon, geyik gibi hayvanlarda onlarla beraber yaşamaktaydı. Yok olan hayvanlara baktığımızda günümüzün en korkunç yırtıcıları olan Aslan, Kaplan, Ayı, Kurt, Sırtlan gibi hayvanların bile o dönem yırtıcıları karşısında küçük ve narin yapılı kaldıklarını görüyoruz.
Bazı ilginç ayrıntılarda dikkat çekiyor. Nendertal İnsanı’da dahil yok olan bu canlılar günümüz benzerlerinden kabaca yaklaşık %30 daha büyükler. Buz devrinde Dünya’nın yaklaşık %30’nun buzlu kaplı olduğu da düşünüldüğünde bu rakam çok enteresan bir ayrıntı.

Bu canlıların fosillerinin büyük çoğunluğu büyük bir sel basını sonucu çamur tabakası altından veya katran kuyularından çıkarılmaktadır. Ayrıca mağaralarda bulunan fosillerde mevcuttur.

Acaba başta Kuran olmak üzere Kutsal kitaplarda anlatılan Nuh tufanı ile bu yok oluşların ilgisi bulunabilir mi? Nuh tufanı Avustralya aborjinlerinden, Afrika, Asya hatta Amerika kızılderililerine kadar neredeyse bütün toplumlarda benzer şekilde anlatılmaktadır. Acaba Nuh’un yaşadığı dönem buz çağının sonu ve gemisine aldığı hayvan türleri günümüzde yaşayan hayvan türleri miydi?

Hud 40: ”Emrimiz gelipte, tennur feveran ettiği zaman “Hepsinden ikişer çift ile aleyhlerinde söz geçmiş olanlar dışında, aileni ve iman edenleri ona yükle” demiştik. Zaten onunla beraber pek az kimse iman etmişti.”

Hayırlı tefekkürler dilerim…

Yorumlarınızı bizimle paylaşın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s