Big Bang ve Kuantum Karşısında Ateist Olabilmek

gonul-24-big-bang

Fazla kafa karıştırmadan en özet haliyle bu kavramları tanımlayalım.

Big Bang: Bütün evrenin iğne ucu (veya sıfır noktadan) kadar bir noktadan bir anda patlayarak sürekli artan bir genişlemeyle oluşması.

Kuantum mekaniği: Tam bir gariplikler dünyası. Bildiğimiz fizik kurallarının işlemediği mikro ortam. Kuantumun en bilinen iki fenomen olgusundan örnek verelim.

1- Çift yarık deneyi: Önce ışık ile daha sonra elektronlarla yapılan çok basit düzenekli ama sonuçları ile inanılmaz bir deney. Deneyin ayrıntılı açıklamasına internet üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Biz sadece sonuçlarından bahsedelim. Elektronlar kendi hallerinde iken farklı gözlemlendiklerinde farklı hareket ediyorlar. Cansız olarak bildiğimiz elektronlar kamera, ölçüm cihazları vs. ne ile ne kadar gizli gözlem yapsanızda hareketini gözlem olduğu anda değiştiriyor. Normalde dalga olarak hareket eden elektron gözlem yapıldığı anda parçacık gibi hareket etmeye başlıyor. Bu deney madde aslında biz onu gözlemlediğimizde var sonucunu çıkarıyor.

2- Dolanıklık: Aralarında milyonlarca kilometre ışık yılı olsada iki dolanık elektron zamandan ve mekandan bağımsız şekilde sürekli etkileşim halinde. Birine yapılan etki aynı anda öbüründe de görülüyor.

Yeryüzünde neler yaşıyor, ne fikirler tartışıyor, ne eserler yapıyor, nelerin peşinde koşuyoruz. Nice tabiat güzellikleri, nice şaşırtıcı manzaralar var. Kuantuma göre bütün maddi dünya biz gözlemlediğimiz sürece gerçek. Kimileri teoriler ortaya atıyor temelde bilimsel görünümlü ama gerçekte ideolojik malzeme haline getirilmiş. Örneğin evrim teorisi. Dindar bir insan için konu basit ”Allah’ın yaratma şekillerinden biridir” diye mantıklı bir görüşü vardır. Ateist ise ona adeta ilah muamelesi yapar. Bir parça gerçek üzerine onlarca hatta yüzlerce varsayım veya uydurma argüman ekleyerek her şeyi kendiliğinden oluşmuş bir mekanizma gibi göstermeye çalışır. En ufak bir soru yada eleştiriye tahammülü yoktur. Uydurduklarına laf eden cahildir, yobazdır onun için.

Hadi diyelim ki yeryüzündeki bütün canlılık kendiliğinden bir mekanizma ile ilerlemiş olsun peki bütün bunların kaynağını nasıl açıklıyorsun? Sen de dahil bildiğin yada bilmediğin her şeyin yapı taşları yokluktan yani fizik kanunlarının, yasaların, teorilerin olmadığı bir yerden bir anda ortaya çıktı. Sonra matematikte kendiliğinden olması imkansız kabul edilen olasılıklarla bir düzene girdi. Üzerinde fırtınalar kopardığın, atıp tuttuğun, kibirlendiğin her şey o yokluktan geldi. Hazır olanın hakkında konuşup sonra onu inkar etmek mantıklı mı?

Peki kuantumun gariplikleri ne düşündürür ateiste? Cansız olduğunu düşündüğümüz elektron, proton, foton gibi şeyler nasıl belli bir düzene göre hareket ediyor hatta aynı anda iki yerde olabiliyor veya seçim yapabiliyorlar? Şimdilik açıklayamıyoruz deyip belirsizliğemi sığınacaksın? Peki açıklasan ne değişecek onu hiç düşündün mü? Açıklayamadan ölüp gideceğini düşünürsek bu düşünce tarzı mantıklı olabilir mi? Zaten seni hayran bırakan sürekli açıklayamadığın şeylerle karşılaşman değil mi? Bilimde neredeyse her açıklanan daha fazla bilinmezliğin kapılarını açıyor. Bu gizemli şeylere de bizi açıkladıklarımız ulaştırmadı mı?

Yeryüzünde yada uzayda ne bulursak bulalım değişmeyecek bir gerçek var her şey bir hiçlikten o iğne ucu kadar küçük şeyin patlamasıyla oluştu. Sadece bunu düşünmek bile Ateizmin ve evrim teorisinin bütün sahte argümanlarının sonunu getiriyor. Dikkat edin evrim teorisi tamamen yanlış yada safsatadır demiyorum. Bilimsel anlamda bazı mekanizmalar için kullanılabilir ama abartısız şekilde bu teorinin %90’nından fazlası varsayım ve uydurmadan başka bir şey değil. Ateizm bütün ideolojisini bunun üzerine inşa etmeye çalışıyor. Bu uğurda her türlü sahtekarlık ve çarpıtma yapılıyor.

Özellikle seküler kesimi istedikleri gibi yönlendirmak için dışardan süslü görünen argümanlar hazırlanıyor. Mesela ”Din ile Bilim birbirine karıştırılmasın” laflarını malum çevreler tekrarlar dururlar. Bunu iyi bir şey zanneden seküler kesimin büyük çoğunluğu da fazla incesini düşünmeden bu lafları taklit eder. Ateistlerin bu argümanı bilimsel anlamda faydalı olur gibi bir niyetle kullandığını zannetmeyin, gerçekte Allah’ın varlığına bilimin getirdiği muhteşem delillerin ideolojilerini tehdit etmesinden, insanların bu bilimsel gerçeklerle dine yönelmesinden korkuyorlar.

Hepimizin bildiği çok doğru bir söz var: ”Çevremizde Allah’ın varlığını gösteren sayısız deliller var.” Ateistler için Evrim teorisi işte tamda burada devreye giriyor. Aklın gereği olan bu gerçeğe karşı Ateist şöyle diyor ”Evet muhteşem bir düzen var ama zamanla belli aşamalardan geçerek kendiliğinden olmuş” Bu konuda çok yoğun bir lobi faaliyeti yürütüyorlar, insanların algılarına ve zihinlerine her yönden saldırıyorlar. Bir nevi sihir yapılıyor. Yani olmayan şeyi gerçek gibi gösteriyorlar. Ama bütün bu imparatorluk bir kaç cümle ile açıklanan gerçekler karşısında bir anda çöküyor.

Ne anlatırlarsa anlatsınlar uğruna çaba gösterdikleri her şey iğne ucu kadar bir noktadan bir anda patlayarak ortaya çıkmadı mı? Var mı bunu inkar edebilen? Peki olabildiğince basite indirgedikleri madde için Kuantum mekaniğinin bütün fizik yasalarını yıkan davranışlarına ne demeli? Peki bunu inkar edebilen var mı? Bunlar karşısında sığındıkları tek bir şey var: ”Şimdilik bilmiyoruz” yani belirsizlik. Hangi aklı başında insan Bigbang ve Kuantum karşısında Allah’ın varlığını reddebilir.

Yusuf 105: ”Semalarda ve yerde nice ayetler vardır ki, yanından geçerler de, sırtlarını dönüp giderler.”

Enam 111: ”Onlara melekleri indirseydik, kendileriyle ölüler konuşsaydı ve her şeyi karşılarına toplasaydık Allah dilemedikçe yine iman etmezlerdi. Onların çoğu cahillik etmektedir.”

Hayırlı tefekkürler dilerim…

Yorumlarınızı bizimle paylaşın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s