Tarikat Şeyhlerinin Lüks Yaşamı

309570_o6b91

Neden Hiç Mütevazı Hayat Yaşayan Tarikat-Cemaat Önderi Yok?

En baştan ”müslüman hep fakir mi olsun, sürünsün mü, zengin müslüman olamaz mı, müslümanların iyi yaşamaya hakkı yok mu” diye demagoji yapacaklar için söyleyeyim bende bir Müslüman olarak elbette bütün Müslüman’ların iyi yaşamasını, helal kazandıktan sonra zengin olmalarını isterim. Burada fakirlik iyi bir şey demiyoruz. Konumuz kendini dini önder olarak tanıtarak etrafındaki insanlara kanaatkar olmayı öğütleyenlerin iş kendilerine gelince hiç de İslam’ın emrettiği şekilde lüksten kaçınarak mütevazı bir hayat yaşamamalarıdır.

Soru basit: ”Türkiye’de neden bir tane bile (dikkat edin fakir demiyorum) mütevazı bir evde oturan, orta sınıf bir arabaya binen tarikat veya cemaat lideri yok?”

Hz. Muhammed vefat ettiğinde zırhının bir yahudide rehin olduğu rivayetini hiç mi duymadınız? Peki Hz. Muhammed’in yaşamı boyunca lüksten kaçındığını, her zaman kendine ve ailesine yetecek kadar mütevazı bir hayat yaşadığını hiç mi işitmediniz? Lafa gelince kıl, tüy, saç gibi şeyler konusunda bile bin türlü sünnet anlatan kişiler neden Hz. Muhammed’in takvanında gereği olan bu sünnetini görmezlikten gelirler?

Kimse Müslüman sürünsün, kuru ekmeğe talim etsin, açlıktan nefesi koksun demiyor. Acaba dindar geçinen birilerinin kafasında son model araçlara binmiyorsan, lüks villalarda oturmuyorsan fakirsin imajımı var? Yok mu bunun ortası? Ortadirek denilen halkın genelinin mensup olduğu mütevazı bir standartta yaşayanlar hiç akıllarına gelmiyor mu? Neden tarikat-cemaat şeyhlerinin hiç biri kendilerine ve ailelerine yetecek kadar mütevazı bir yaşama razı olmazlar acaba? Sonuçta aç değil açıkta değiller, bundan ne gibi bir zarar görüyorlar acaba? Son model araca binmeyip, lüks evlerde oturmayınca kendilerini ezilen, sürünen Müslüman olarak mı görüyorlar?

Tarikat ve cemaat mensupları ”peygamberim bir lokma bir hırka yaşadı” diye hikayeler anlatan ağlak suratlı hocaları dinleyip duygusallaşmaya bayılırlar. Neredeyse her gün kanaatkar olmaktan, asıl hayatın ahiret olduğundan, dünya hayatına aldanılmamasından bahsederler veya bunları birilerinden işitirler. Ama günümüzde tarikat ve cemaatlerin özellikle lider takımının yaşamı ile bu anlatılanların hiç bir alakası yok.

Lafa gelince insanlara sahabe hayatını anlatan cemaat ve tarikat liderlerinin tamamı neden iş kendilerine gelince firavun hayatı yaşıyorlar?

Madem asıl çalışılması gereken ahiret ve dünya nimetleri gelip geçici acaba neden o kapısında görebilmek için bekleştikleri, elini ayağını öpmek için birbirlerini ezdikleri, Allah, Peygamber kelimelerinden bile daha fazla adını zikrettikleri liderleri mütevazı bir dünya hayatı yaşamaz? Neden bu durumdan hiç rahatsız olmaz ve sorgulamazlar? Lafa gelince ”Mübarek ömrünü ibadet ve zikir ile geçiriyor” derler ve bunun reklamını yaparlar. Siz ”bu mübarek neden son model araba yerine normal bir araç kullanmaz, lüks villa yerine normal bir evde oturmaz” diye sorarsanız eğer ”sen fitnecisin” diye karşılık verirler.

Sadece namaz kılarak, Kuran okuyarak Müslümanlık olmaz. Müslüman yaşam biçimiyle de örnek olmalıdır. Memlekette bu kadar fakir, yetim, hasta insan varken sizin lüks harcamalar yapmanız haramdır. Bu hangi inançtan olursa olsun geçerli bir durum. Hele birde kendinizi İslam önderlerinden görüyor ve insanlara Müslümanlık öğrettiğinizi iddia ediyorsanız trilyonluk evlerde oturmak, çoğu insanın ömrü boyunca kazanamayacağı paralara satılan lüks araçlarla gezmek en başta size haram değil mi? Hatta bu durum için haram kelimesini kullanmak bile çok yetersiz kalır. Bu depedüz münafıklıktır hemde en ileri seviyede.

Maalesef Tarikat ve Cemaatlerin neredeyse bütün dini konularda olduğu gibi, gerçek bir Peygamber sünneti olan mütevazı hayat yaşamak konusunda da büyük bir münafıklık içinde olduğunu görüyoruz.

Şura 36: ”Size verilenler dünya hayatının geçimliğidir. Allah katında olan ise iman eden ve Rablerine tevekkül edenler için daha hayırlı ve kalıcıdır.”

Hayırlı tefekkürler dilerim…

Yorumlarınızı bizimle paylaşın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s