Geleneksel Şefaat Anlayışının Çelişkileri

torpil_gulen_cemati

Geleneksel Şefaat Anlayışının Çelişkileri

Geleneksel din anlayışının en sık duyulan argümanlarından birisi olan şefaatin tanımı ile başlayalım: Şefaat, İslam terminolojisinde, kendisine Allah tarafından izin verilen kişilerin, ahirette günahkar müminlerin affedilerek cehennemden kurtulması için dilekte bulunması anlamına gelir. Arapça’da ‘çift’ anlamına ‘şef’ (شفع) kökünden ‘bir şeyi ikileme veya çiftleme’ anlamına gelir. Geniş anlamında ise ‘bir işte başka bir kişinin yardımını, aracılığını isteme’ gibi anlamları vardır.

Şefaatin işleyişi geleneksel dini kaynaklarda ve halk arasında şöyle anlatılmaktadır: ” Günahı sevaplarından fazla olan ama imanıda bulunan kişi cehenneme gidecekken araya yetkili kişiler girerek Allah’tan bu günahkar ama imanlı kişinin onların hatırına cehenneme atılmamasını veya cehennemde ise çıkarılmasını talep ederler, Allah’da onları kırmayarak o kişinin cennete girmesine izin verir”

Geleneksel din anlayışına göre şefaat mekanizması böyle işliyor. Halk da şefaati böyle bilmektedir. Süslü kelimeler kullanılarak anlatılınca bu anlayış sanki iyi bir şeymiş görünüyor ama üzerini biraz açınca korkunç gerçeklerle karşılaşıyoruz.

Şimdi geleneksel din anlayışının şefaat anlatımı ile ilgili yanlışlıklara bakalım.

Kendisini Müslüman olarak tanımlayan insanlara şöyle sorsak ”Allah’tan daha merhametlisi olabilir mi” hepsinden alacağımız cevap ”Tabi ki en merhametli Allah’tır kimse ondan daha merhametli olamaz.”

Bu soruya verilen cevap çok net ama bu yeni soruları doğurmaktadır. Madem Allah’tan daha merhametlisi olamaz bu anlattığınız şefaat mekanizması ile onun elinden adam mı kurtarıyorsunuz? Haşa Allah zalim insan yakmak istiyorda kulları ondan daha merhametli araya girip cehennemden insan mı çıkarıyorlar? Bu dünyada insanları sınıflara ayırdınız, kendi adamlarınızı kayırdınız, ahirette de bunu yapacağınızı, vıp’den cennete gireceğinizi mi zannediyorsunuz?

Birde şefaatle ilgili yaygın olarak zikredilen hadis olduğu iddia edilen bir kaç söze bakalım:

”Ümmetimden büyük günah işleyenlere şefaat edeceğim.” (nesâî)

Peygamber büyük günahları affedeceğini vaad ediyorsa bu durumda küçük günahlar Allah’a kalmış demektir. Küçük günahları zaten Allah affedecek bu durumda zihinlerde Allah’tan çok peygambere yönelmek gerekir gibi bir düşünce oluşmaz mı? Peygamberin makamı Allah’tan daha mı üstün? Abartılmış peygamber sevgisin yol açtığı bir şirk örneği daha. Üstelik bu hadis adı altında Peygamberin üzerine atılan bir iftiradır.

Bu konuda uydurulmuş meşhur bir hadis daha:

”Şefaatime en çok layık olan, bana en çok salavat okuyandır.” (tirmizî)

Hz. Peygamber ömrünü tebliğine adadığı, yaşama amacı olan Kuranı okuyanlar için değil de kendini övenler için böyle bir şey söylüyor, bu olacak şey mi? Peki hiç salavat okumamış ama her gün Kuran okumuş birinin durumu nedir? Peygamber çok salavat okuyana şefaat ederken diğerlerini dışlayacak mı? Çok salavat okuyan Kuran okuyandan daha mı üstün olacak? Bu şirkin bile ötesinde bir şey, doğrudan Peygamberi ilah edinme durumu.

Geleneksel din anlayışının sakatlığı açıkça ortada peki şefaat diye bir şey yok mu? Kuran da şefaat yazmıyor mu?

Kuranda şefaat yazmaktadır. Birilerinin şefaat edeceği de Kuranda anlatılmaktadır ama bu şefaatin geleneksel anlayışla hiç bir ilgisi bulunmamaktadır. Öncelikle belirtelim Kuran’da şefaat edeceği belirtilen tek bir varlık var o da melekler. Bırakın şeyh, müçtehit, evliya hikayelerini Peygamberler için bile bir şefaat yetkisinden bahsedilmemektedir.

Necm 26: ”Semalarda nice melekler vardır ki onların şefaatleri; ancak Allah’ın izniyle, dilediği ve razı olduğu kimselere fayda sağlar.”

Ayette şefaatin olduğu ancak bunun Allah’ın razı olduğu kişilere faydası olabileceği söyleniyor. Akıllara hemen şöyle sorular gelebilir: Peki Allah’ın razı olduğu zaten cennette değil midir? Madem şefaat ile cehennemden kimse kurtarılmıyor o zaman meleklerin edeceği şefaat neye yarıyor? Cennetlik olduktan sonra şefaate ne gerek var?

Doğru bir şefaat algısı ile bu soruların cevabı çok basittir. Kuranda bahsedilen şefaat Allah’tan bir lutuf olarak cennetlikler arasında derece yükseltilmesidir. Cennetlikler için büyük lutuflarda bulunan Allah bunu da vaadetmektedir. Kazanan daha çok kazanacak.

Görüldüğü gibi Kuranda anlatılan şefaatin, geleneksel şefaat algısında ki cehennemden veya Allah’ın elinden adam kurtarmak, torpili olan cennete girsin, adamı olan azaptan kurtulsun iftiraları ile hiç bir ilgisi yok.

Peki bu kadar sakat ve temelsiz olmasına rağmen geleneksel şefaat anlayışı neden bu kadar yaygındır?

Geleneksel şefaat anlayışı cemaat-tarikat yapılarının en büyük silahlarından biridir. Düşünsenize size kendilerine katılmanız halinde ahiret günü himaye edileceğiniz, başkaları korku içindeyken sizin rahat olacağınız, birazcık da sevap işlerseniz günahınız ne kadar çok olursa olsun cennete gideceğiniz vaadediliyor. Çok cazip bir teklif değil mi? E tabiki de ahirette sizin için bu kadar zahmete girecek olanların gönlünü Dünya da hoş tutmanız gerekir değil mi? İşin sırrı da burada gizli işte Kurana göre şefaati anlatsanız kim gelir yanınıza? Peki insanlar kandırılıyor mu derseniz kesinlikle hayır bu vaatlere inanmak bazılarının işine geliyor, nefsi bunu istiyor, şeytanda bu kötü amelini ona süslüyor. Kimsenin kandırıldığı falan yok bu uyanıklar akıllarınca kendilerine sigorta yaptırıyorlar.

Torpil, adam kayırma mantığıyla işleyen geleneksel şefaat algısı İslama en büyük zararı veren hurafelerden biridir. Böyle bir şefaat algısı insanları ”zaten bağışlanacağım” inanışıyla gevşekliğe sürüklemekte ve günah işlemesini kolaylaştırmaktadır.

Biz yalnız Allah için çalışmalı ve ahiret hesabımız için kendi amellerimizden öte bir şey beklememeliyiz.

Hayırlı tefekkürler dilerim…

Yorumlarınızı bizimle paylaşın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s