Bakara 189 : Ayın Karanlık Yüzü

moon-619124_960_720

Bakara 189 : Ayın Karanlık Yüzü

Bakara 189: Sana, hilalleri soruyorlar. De ki: “O, insanlar ve hacc için vakit ölçüsüdür. İyilik evlere arkalarından gelmeniz değildir lakin iyilik takva sahibi olmaktır. Evlere kapılarından gelin. Allah’a karşı takva sahibi olun. Umulur ki felâha erersiniz.”

Belki çoğu kişiye zorlama bir yorum gibi gelebilir ama Bakara 189’da aya yapılan seyahatlerle ilgili bir uyarı olabileceğini düşünüyorum. Ayete bakıldığında anlatım hepimizin bildiği ayın döngüsü ile yani hilallarle başlıyor. Hilallerin vakit ölçüsü olduğu bildiriliyor. Sonra araya sanki bu konuyla tamamen alakasızmış gibi görünen bir konu giriyor: ”İyilik evlere arkalarından gelmeniz değildir lakin iyilik takva sahibi olmaktır. Evlere kapılarından gelin.” Ayette ilk bakışta hilallerden bahsedilirken birden usul ve adap dersi veriliyormuş gibi görünüyor. Ay ve hilallerle ile ilgili bir ayette neden aniden böyle bir konuya geçiş yapıldı? Acaba alakasız gibi görünen bu iki konu aslında birbiri ile bağlantılı olabilir mi?

Uzay seyahatlerinin yeterli bir güçle mümkün olduğu Kuranda açıkça belirtilmektedir:

Rahman 33: ”Ey cin ve insan toplulukları, eğer göklerin ve yerin sınırlarından aşıp geçmeye güç yetirebilirseniz, haydi aşın; ‘üstün bir güç (sultan)’ olmaksızın aşamazsınız.”

Bilindiği gibi ayın kendi çevresinde dönüş süresinin, dünya etrafındaki dönüş süresine eşit olması sebebiyle Dünya’dan Ay’ın her zaman aynı yüzünü görürüz. Ayın karanlık yüzü denilen diğer kısmı dünyadan hiç bir zaman görülemez. Çeşitli efsanelere konu olan bu kısım bazılarının iddia ettiği gibi  bilinmiyor değil. Nasa, Çin, Rusya, Fransa tarafından risk alınarak görüntülendi hatta büyük oranda haritalandırıldı. Peki bu risk neydi? Ayın arka yüzüne geçen uydu ile o alandan çıkana kadar iletişim ya kesiliyordu yada çok zorlukla kuruluyordu. Bu yüzden o kısıma iniş yapmak hiç bir zaman mümkün olmadı ama yakın zamanda bununda gerçekleştirileceği konuşuluyor.

Yıllardır klişe haline gelmiş disk benzeri bir araç ile gelip, hep bir görünüp hemen kaybolan klasik ufo masalları bir yana, ay keşiflerinde açıklanamayan çok sayıda cisim görülmüştür. Bunların en ilginç olanlarından birisi ay güvercini denilen beyaz ışıklı cisimlerdir. Bunların tuhaf yönüde her görüldüklerinde uzay araçlarında arıza ve aksaklıklar ortaya çıkmasıdır. Belki ayın karanlık yüzü denilen kısmında bilmediğimiz başka sıkıntılar da olabilir.

Bakara 189’a dönelim hilallerle başlayan ayette birden evlere kapılarından gelmemizin doğru bir davranış olduğu anlatılıyor. Dikkat edin girmek değil ”gelmek” deniyor. Arapça bilenler orjinalinden bakarak bu şekilde yazdığını görebilirler. Uzay araçları aya sadece aydınlık yüzünden iniş yapabiliyor. Karanlık bölümde iletişim sıkıntılı olduğu için tekrar iletişim kurulana kadar transit şekilde geçebiliyor yani iniş mümkün değil sadece geçiş tamamlanana kadar fotoğraf çekilebiliyor. Ayın gördüğümüz yüzü aynen bir evin önü gibi aydınlık ve gelmek için uygun ama karanlık yüzü evin arkası gibi tenha, kapalı ve gelmek için uygun değil.

Birilerinin evinizin önünde olması mı yoksa arkasında dolaşması mı sizi daha çok tedirgin eder? Ev sahipleri hangisinden daha çok rahatsız olur? Bir eve arkadan girmek isteyen genelde pek iyi niyetli olmaz ya hırsız yada başka bir şeydir. Arkasından yaklaştığımız bir evin sahipleri böyle düşünebilir. Benim kanaatimce Bakara 189 ayın karanlık yüzüyle ilgili henüz bilmediğimiz bazı tehlikelere işaret ediyor olabilir.

Birde şundan emin olun. Amerikalı, Çinli, Rus vs. bu kadar ülke milyar dolarları ilk bakışta boş, ölü kaya parçaları gibi görünen Ay, Mars, Venüs, Satürn vs. gibi gezegenlere uzay aracı göndermek için harcamazlar -Allah bilir- bizim bilmediğimiz, gizlenen neler vardır. Sadece Venüs’e insansız uzay aracı indirmek için neredeyse yarısı başarısız olan 40’ın üzerindeki deneme bile bu ısrarın altında farklı sebepler olduğunu gösteriyor.

En doğrusunu Allah bilir diyerek hayırlı tefekkürler dilerim…

Bakara 189 : Ayın Karanlık Yüzü” üzerine 4 yorum

 1. Ayın evreleri taa eski Yuan Hatta Sümerlerce bilinen hesaplanan hadiselerdir.Bunların Kuranda geçmesi hiç de anormal değil.

  Beğen

  • Ayetten ayin arkasina gitmemeyi cikarmak cok mantikli degil. Kamer suresindeki ayin ikiye ayrilmasinda oldugu gibi on yuzu ile arka yuzunun farkliliginin bu nedenle olusmus olabilecegini ararstirmak daha gercekci olur . Ayetlerin kimi insanlarin sorularina cevap olarak iner kimi baska konularla ilgili iner. Yani baglanti olmak zorunda degil.

   Beğen

   • Bence ayetteki anlatımda enteresan bir geçiş var. Elbette kesin böyledir demiyorum en doğrusunu Allah bilir. Kamer suresindeki anlatım kıyamet sahnesi ile ilgilidir. Surenin ilk ayetinden bu açıkça anlaşılıyor. Hz. Muhammed’in ayı yardığı gibi inanışlar geleneksel uydurmalardır.

    Beğen

 2. Ay yuzeyi incelendiginde yani ayin yonu hic degismediginden arka taraftan cekilen fotografi 1950 den sonra ilk defa cekilmis bize bakan yuzunde 10 km den fazla derinlik olanlar alanlar. Bu alanlar ayin yuzeyine ayin kendi magma tabakasindan cikan lavlarin doldurmasi ile olsmus yani derinlik ya da catlak 10 km den de fazla. Ayrica arka yuzdeki tabaka bize bakan yuzde yok. Ayetten benim anladigim yuzbilnlerce yildir var olan ay kiyamet yaklastigindan tahrip olmaya baslamis. Kiyametin yakin olduguna dair bize bilgi beriliyor. Ayin Yakin tabakasi dunyanin ay uzerine cekim sonucu buyuk oranda kaybolmus. nasil ay yeryizine cekim uygulayip gel git yapiyorsa dunya da ay uzerinde cekim etkisiyle yakin yuzdeki tabakayi tahrip edip ayin merkezindeki magmanin yuzeye cikmasina ve ciplak gozle gorebildigimiz mare olarak adlandirilan buyul lekelerin olusmasina sebep olduguna dair fikir veriyor dogrusunu Allah bilir.

  Beğen

Yorumlarınızı bizimle paylaşın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s