Kredi çekmek caiz mi?

14309734_267337673659921_3157159446300327936_n

Kredili Yaşanan Bencil Hayatlar

Zekat-faiz ilişkisini hiç düşündünüz mü? Faizin haram olmasının zekat ile de ilişkisi olduğunu biliyor musunuz? Faizin haram olmasının sebeplerinden biriside zekat ibadetine engel olmasıdır.

Zekat Kuran’da neredeyse namaz kadar sık tekrarlanan ama günümüzde en az yerine getirilen ibadettir. İbadet özelliği yanında sosyal yardımlaşmanın sağlanması ve gelir eşitsizliğinin azaltılması için gereklidir. Fakat günümüz faiz çarkı ve yanlış yönlendirilen toplumsal anlayış sebebiyle zekat neredeyse unutulan bir ibadet haline gelmiştir. Geleneksel din anlayışı da zekat önünde engel teşkil etmektedir. Bu anlayışa göre zekat kişinin her yıl mal, mülk, parasının 1/40’ini fakirlere dagıtması zorunlulugu olarak anlatılmaktadır. Kuran’da böyle bir oran verilmemektedir:

Bakara 219 :”Ve sana neyi infak edeceklerini sorarlar. De ki: “Verebildiğiniz her şeyi.” Allah, size ayetlerini açıklar; umulur ki düşünürsünüz.” (Bu ayet genelde ihtiyaçtan arta kalanı diye çevirilir ama ayette geçen ”afve” kelimesi daha çok vazgeçebildiğiniz, verebildiğiniz manasına yakındır.”

Çoğu kişi fazla incesini düşünmediği için faizi sıradan bir ekonomik argüman olarak görüyor. Gerçekte faiz zekat, sadaka gibi maddi yardımların önünde ki en büyük engeldir. Faiz denince akıllara sadece bankadan çekilip ödenemeyen krediler yada tefeciler gelmemeli aslında genele bakıldığında oluşturduğu suni gelirin de zekat önünde çok büyük bir engel olduğu görülecektir.

Bakara 275: ”Faiz (riba) yiyenler, ancak şeytanın dokunduğu kimsenin kalkışı gibi kalkarlar. Bu, onların: “Alışveriş de faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi haram kılmıştır. Kime Rabbinden bir öğüt gelir de vazgeçerse artık geçmişi kendisine, işi de Allah’a aittir. Kim de (faize) geri dönerse, artık onlar ateşin halkıdır, orada ebedi kalacaklardır.”

Maalesef günümüzde kendini Müslüman olarak tanımlayanlar zekat vermemek için çok çeşiti bahaneler geliştirmiş durumdadır. Çoğu kişi için maddi yardım senede bir defa verdikleri 50-100 tl’lik fitreden ibarettir. Yardım yapılan kişinin rencide olmaması için uygulanan gizli yardım prensibi suistimal edilerek bu gizlilik sayesinde nerdeyse hiç yerine getirilmemektedir.

Müslüman diye nitelenen ülkelerin gerçekte münafık olduğunu en iyi gösteren kriterlerden biriside zekat ibadetidir. İslamın şartı olarak kabul edilen bir ibadet gene en az İslam ülkelerinde yerine getiriliyor. İslam ülkesi etiketi taşıyan ülkelerde kafir denilen batı ülkelerinden çok daha fazla gelir adaletsizliği bulunmaktadır.

Günümüzün zekattan kaçış bahanelerinden en popüler olanı kredi borcudur. Müslüman etiketli ülke halkı hiç haramdır diye korkmadan eline geçen her üç-beş kuruş paranın üzerine kredi çekerek yeni ev yada araba almaya çok hevesli. Yılarca bu faizli borçlar ödeniyor o bitince hemen tekrar borçlanılıyor ve böylece bu kısır döngü hiç bitmiyor. İster zengin ister orta halli olsun herkes aynı çarkın içinde. Tabi çok sevdikleri gelenekselci hocalarıda fetva vermişler ”borç düşüldükten sonra kişinin kalan malı 80 gr altından fazla ise zekat verir daha fazla malı yoksa zekat düşmez” Bu borcu olana yeni eşyalar, yeni kıyafetler, tatiller, pahalı yemekler her şey düşüyor ama zekat düşmüyor. Bu sürekli borçluluk hali yüzünden zekat ibadeti yerine getirilmiyor. Kredi çekerek faiz günahına girilmesi yetmiyormuş gibi bu günah zekat vermemenin bahanesi olarak kullanılıyor.

Tamam kredisini ucu ucuna denkleştiren, zor bela ödeyen, her şeyden kısanlarda var ama onlar da bu borcu bitirmeye görsün hemen bir yenisine başlıyorlar durmak yok.

Faiz sisteminin zekat ibadeti önüne ördüğü tek duvar kredi değil. Birde parasını faiz geliri için vadeye yatıranlar var. Banka hesabınızdaki para miktarı ne kadar yüksek ise her ay o kadar fazla faiz alıyorsunuz. Bu havadan gelen para insanların çok hoşuna gidiyor. Zekat veripte para miktarını azaltmak demek faiz gelirinde düşme demek, bu düşüşte lafa gelince kendini Müslüman sayan bazı kişileri çok rahatsız ediyor. Aslında işin maddi tarafı bir yana faizin oluşturduğu psikolojik etki de zekata engel oluyor.

Kredi çekerek veya faize para yatırarak hep vadeler için çalışıyor yada bu vadelerin gününü bekliyoruz. Peki dünya hayatınında vadeli olduğunun farkında mıyız? Faiz için beklediğiniz vade dolmadan yaşam sürenizin vadesi gelebilir. Artık son dakikada edilen tevbe de fayda etmez.

Kuran hükümleri derin hikmetler içermekte ve her döneme hitap etmektedir. Yaşadığımız çağın şartları gibi bahanelere sığınmayalım kötü olan her zaman kötüdür. Allah yolunda olmak elbette sabır ve çaba gerektirir.

Hayırlı tefekkürler dilerim…

Yorumlarınızı bizimle paylaşın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s