Tarikat ve Cemaatlerin Bulanık Din Algısı

488752684
           Buzlu camdan baktığınızda bazı şekiller görürsünüz ama net değildir. Kirli yada buğulanmış cam da görüşünüzü kısıtlar. Bulanık suyun içi biraz görünür ama ne gördüğünüzden emin olamazsınız. Bazen bu kir ve yabancı maddelerin etkisiyle şekiller farklı görünebilir veya olmayan şeyleri gördüğünüzü zannedebilirsiniz.
Tarikat-Cemaat yapılarının insanlara dini tanıtma şekilleri de aynen böyledir. Hep bir bulanıklık, anlaşılmazlık, belirsizlik vardır. Dine hep o buzlu camın ardından baktırırlar. Zamanla öyle çok maruz kalırsınız ki buna artık gözlerinizde bozulur, önünüzden o buzlu cam kalksa bile artık net göremezsiniz. O buzlu camın ardında görünen bir hakikat vardır onu kimse inkar etmez ama ya net değildir yada herkes farklı görür.
Tarikat-Cemaatlerin en başta Allah inancı böyledir. Allah inkar edilmez ama o anlaşılmaz, ne yapacağı belli olmaz olarak gösterilir.
Allah bütün insanların Rabbidir ama bunlara göre Allah onlardan başkasını sevmiyordur.
Kuran işlerine gelen bir ayet bulmadıkları sürece onlara göre anlaşılmaz, gizemli, şifrelerle dolu bir kitaptır. Onu özel kişiler anlar ama ne hikmetse o özel kişilere ya hiç ulaşamayız yada onlar bizimle muhatap olmaz. Bir türlü bu ayetler açıklanmaz.
Kuranda Hz.Peygamber’e ”bende sizin gibi bir beşerim” demesi buyrulur ama bunlara göre peygamberler bizden çok uzak uçtu-kaçtı doğaüstü güçlere sahip varlıklardır. Mucizelerin onların marifeti değil Allah’ın hikmeti olduğunu anlamazlar. Halbuki Hz. Musa bile yılan olan kendi asasından korkmuştu, deniz kenarında kavmiyle birlikte firavun ve ordusunu görünce ne yapacaklarını bilmez çaresiz haldeydiler.
Allah ”ben size şah damarınızdan daha yakınım, size cevap veririm” der ama bunlar ”sen kimsin ki Allah’a doğrudan hitap edeceksin, Allah’a direk bağlanan şeytana bağlanır” derler.
Lafta insanları Allah’a çağırırlar ama gerçekte çağırdıkları kendileridir.
Allah bölünmeyin, ayrılmayın diye emrederken onlar dini mezhep adı altında parçalara böler, bunlarıda Tarikat-Cemaat adı altında daha da küçük parçalara ayırırlar, din artık parçaları eksik bir puzzle haline gelmiştir.
Bu uydurulmuş dinin başlıca kutsalı hadis ve rivayet kültürüdür. Bunlar istediği kadar Kurana yada akla aykırı olsun kabul edilir ”batılda olsa inanacaksınız” denilir.
Geleneksel kökenli Tarikat-Cemaat anlayışı size İslam’ı hep o buzlu camın arkasındaki anlaşılmaz şekiller olarak gösterir. Hiç bir zaman netlik yoktur. Uydurma hadisler, rivayetler, kurgulanmış rüyalar ile dine hep bulanık bakarsınız.
Din sürekli karıştırılır, zorlaştıkça zorlaşır, teferruatlara, uydurulmuş kurallara boğulur çünkü basit olan şeyi herkes anlar ve onlara ihtiyaç duymazlar, kurdukları şebeke çöker, menfaatleri zarar görür. Başkalarına mütevazılıktan, kanaatkarlıktan bahsederken kendilerinin bindikleri o son model araçları, oturdukları lüks villaları, rezidansları alamazlar. Var mı bildiğiniz orta halli aile kıvamında normal bir evde yaşayan, sıradan bir otomobile binen bir tarikat-cemaat önderi?
Ne zamanki o buzlu camı kırar hakikatı görmek isterseniz ”tekfir” edilirsiniz. Size sapmış, fasık hatta mürted, kafir sıfatları yakıştırılır.
Çoğunluğu, zengin ve güçlü olanı doğru yolda zannetmeyin. Eğer çoğunluk doğru yolda olsaydı Müslüman olmamanız gerekirdi günümüzde insan nüfusunu sadece %23 Müslümandır. tabi onun çoğununda ne kadar samimi olduğu tartışılır.
Enam 116: ”Eğer yeryüzündekilerin çoğuna uyarsan seni Allah yolundan saptırırlar. Onlar ancak zanna uyuyorlar ve onlar sadece yalan uyduruyorlar.”
İslam’ı yaşama ve öğrenme yolunda hiç bir şeye Kurandan daha fazla vakit ayırmayın. Dininizi ve aklınızı bulandırmaya çalışanlardan uzak durun.
Hayırlı tefekkürler dilerim…

Yorumlarınızı bizimle paylaşın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s